Μικρές Αγγελίες - Kleinanzeigen                Επαγγελματικός Οδηγός - Branchenbuch

Eurobasket: Ηττα και αποκλεισμός για την Εθνική ομάδα

Πάλεψε, αλλά η ατυχία και οι λεπτομέρειες την «λύγισαν». Η Εθνική ομάδα μπάσκετ γνώρισε την ήττα από τη Ρωσία με 69-74 και η πορεία στο Ευρωμπάσκετ ολοκληρώθηκε σήμερα.

Η Εθνική «πλήρωσε» τις 10 χαμένες βολές και τις κακές επιθετικές επιλογές στο τελευταίο δίλεπτο για να ηττηθεί από μια ομάδα που δεν ήταν καλύτερή της.

Η Ελλάδα έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ελέγχοντας το ρυθμό. Προηγήθηκε μέχρι και 13 πόντους (35-22) αλλά στο δεύτερο μέρος η πιεστική άμυνα των Ρώσων ανέτρεψε τα δεδομένα. Στα κρίσιμα σημαία η Εθνική δεν είχε σκορ και μοιραία γνώρισε την ήττα

Εξαιρετική παρουσία είχε ο Νικ Καλάθης που τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Γιάννη Μπουρούση με τη φανέλα με το εθνόσημο.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25 (8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπουρούσης 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (7/12 σουτ, 3/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26 (7/22 σουτ, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 7 λάθη), Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15 (10 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 8 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ