ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Κροατία στον τελικό με ανατροπή, 2-1 την Αγγλία

Δημοσιεύθηκε

στις

H Κροατία κέρδισε με ανατροπή 2-1 την Αγγλία στην Μόσχα και πήρε την πρόκριση για πρώτη φορά στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Αγγλία προηγήθηκε στο 5′ με τρομερό γκολ από εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ και έχασε πολλές ευκαιρίες να εδραιώσει τη νίκη της στο Α’ Ημίχρονο. Αντίθετη εικόνα υπήρχε στο Β’ Ημίχρονο με την Κροατία να ήταν σαφώς καλύτερη, επιτυγχάνοντας την ισοφάριση στο 68′ με τον Πέρισιτς.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε 1-1 και οδηγήθηκε σε παράταση.  Στο 109′ του αγώνα ο Μάντζουκιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ για τους Κροάτες.

Η Κροατία θα διεκδικήσει τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας την Κυριακή 15 Ιουλίου, απέναντι στη Γαλλία.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (95΄ Πίβαριτς), Ράκιτιτς, Μόντριτς (119΄ Μπάντελι), Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (101΄ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς (115΄ Τσόρλουκα), Πέρισιτς

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (112΄ Βάρντι), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (97΄ Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Γιανγκ (91΄ Ρόουζ), Στέρλινγκ (74΄ Ράσφορντ), Κέιν

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου

στις

Από

Η Γαλλία με γκολ του Ουμτιτί στο 51′ κέρδισε με σκορ 1-0 το Βέλγιο, εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό τoυ Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας, και περιμένει την αντίπαλο της μέσα από το ζευγάρι Κροατία – Αγγλία (11/7, 20:00 ώρα Γερμανίας).

Ο αγώνας ήταν αναμενόμενα έντονος, με πολύ τρέξιμο και πάθος από το πρώτο σφύριγμα του Κούνια.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν δικό τους το πρώτο 25λεπτο, διάστημα στο οποίο έχασαν ευκαιρίες με το διαγώνιο σουτ του Αζάρ στο 15΄ (μόλις άουτ) και στο 19΄ (απέκρουσε ο Βαράν), ενώ στο 22΄ ο προωθημένος Αλντερβάιρελντ ανάγκασε τον Λορίς σε σπουδαία επέμβαση στη δεξιά γωνία του.

Από εκεί και ύστερα όμως οι «μπλε» ανέβασαν στροφές, ο Ζιρού έγινε αποδέκτης στις πάσες των Ουμτιτί στο 23΄, Παβάρ στο 31΄ και Εμπαπέ στο 34΄, αστοχώντας αντίστοιχα στο σουτ, την κεφαλιά και ξανά στο σουτ που επιχείρησε, σε κάθε μία από τις τελικές προσπάθειές του. Οι Γάλλοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 39΄ ο Εμπαπέ έβγαλε την κάθετη στον Παβάρ, εκείνος σούταρε και ο Κουρτουά απέκρουσε υπέροχα σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Ντεσάμπ ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο και είδαν την προσπάθειά τους να ανταμείβεται μόλις στο 51ο λεπτό: ο Γκριζμάν εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ουμτιτί πήγε με δύναμη στο άλμα στο πρώτο δοκάρι, πρόλαβε τον ψηλότερό του Φελαϊνί και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, στο 27ο γκολ του Μουντιάλ 2018 που σημειώθηκε από αμυντικό.

Το Βέλγιο σάστισε, αλλά όταν συνήλθε πήρε την κατοχή της μπάλας και έφτασε κοντά στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Φελαϊνί στο 65΄, που ήταν ελάχιστα άστοχη. Ο Μαρτίνεθ έκανε άκρως επιθετική την ομάδα του περνώντας Μέρτενς και Καράσκο, όμως οι καλά οργανωμένοι Γάλλοι δεν απειλούνταν ιδιαίτερα, με τον Λορίς πάντως να επεμβαίνει αποτελεσματικά στο μακρινό σουτ του Βίτσελ στο 81΄, στην τελευταία ευκαιρία των Βέλγων να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί (86΄ Τολισό), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (85΄ Νζονζί)

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Φελαϊνί (80΄ Καράσκο), Ντεμπελέ (60΄ Μέρτενς), Τσαντλί (90΄+1 Μπατσουαγί), Ντε Μπράιν, Ε. Αζάρ, Λουκάκου

Συνέχεια

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παίκτης του Ολυμπιακού ο Ποντένσε

στις

Από

Ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε την απόκτηση του Πορτογάλου ακραίου επιθετικού, Ντανιέλ Ποντένσε από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Ο νεαρός εξτρέμ, ο οποίος πέρασε με επιτυχία τις ιατρικές εξετάσεις που υποβλήθηκε, υπέγραψε το νέο του συμβόλαιο στους «ερυθρόλευκους».

Ο νεαρός ξεκίνησε από τα τμήματα υποδομής της Σπόρτινγκ και πριν από δύο χρόνια «ανέβηκε» στην πρώτη ομάδα (2016). Ενδιάμεσα είχε παραχωρηθεί δανεικός στη Μορεϊρένσε, ενώ τη σεζόν που τελείωσε αγωνίστηκε 12 φορές με τα «λιοντάρια» στην Primeira Liga (οι 7 εξ αυτών στην αρχική ενδεκάδα), τρεις στο Κύπελλο και ισάριθμες στο Λιγκ Καπ.