ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Το πλήρες πρόγραμμα του Μουντιάλ 2018

Δημοσιεύθηκε

στις

H στιγμή που περιμένει όλος ο ποδοσφαιρικός πλανήτης ανά τέσσερα χρόνια έφτασε. Το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας ξεκινά στις 14 Ιουνίου και θα ολοκληρωθεί στις 15 Ιουλίου.

Η φετινή διοργάνωση θα είναι η 21η, με 32 ομάδες να συμμετέχουν στα γήπεδα της Ρωσίας. Ο μαγικός αριθμός «32» έχει καθιερωθεί πλέον από την Παγκόσμια Ομοσπονδία και είναι η 6η συνεχόμενη διοργάνωση του φιλοξενεί τόσες ομάδες. Για αυτό τον λόγο το πλήρες πρόγραμμα με τις ημέρες αλλά και ώρες (Γερμανίας) διεξαγωγής των αγώνων είναι απολύτως απαραίτητο ώστε να μην χάσετε κάποιον αγώνα.

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Υποδειγματική η στήριξη των φιλάθλων της ΑΕΚ, παρά την ήττα από τον Άγιαξ στο Αμστερνταμ

στις

Από

© europolitis

Aν και το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό και η ήττα με 3-0  ήταν βαριά για την Ένωση στο Αμστερνταμ Αρένα από τον Άγιαξ στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσαμπιονς Λιγκ ωστόσο δεν επισκιάζει τον δυνατό παλμό και το κιτρινομαυρο χρώμα που επικρατούσε όλη την χθεσινή ημέρα στην ολλανδική πρωτεύουσα.

Περίπου 2.500 οπαδοί της πρωταθλήτριας, είτε μεμονωμένα είτε με οργανωμένες εκδρομές από όλη την Ελλάδα αλλά και από  διάφορα μέρη της Ευρώπης όπως από Ντίσελντορφ Ανόβερο Αμβούργο Στουτγκάρδη,  Λονδίνο έκαναν αισθητή την παρουσίασή τους σε όλους τους δρόμους του Αμστερνταμ με αποκορύφωμα την μαζική συγκέντρωση στην πλατεία Dam Square όπου έστησαν το δικό τους πάρτι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ένωση ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 14’ με την κεφαλιά του Σιμόες. Όμως η ολιγωρία που έφερε το γκολ του Ταλιαφίκο δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρονου άλλαξε πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού ως προς το χειρότερο για την Ένωση η οποία έδειξε ότι είχε παραδοθεί με τον Αίαντα να πετυχαίνει  άλλα δύο τέρματα και το τελικό 3-0.

©europolitis

Στο ίδιο μήκος κύματος δηλαδή στην κατάρευση και στην εικόνα της ομάδας μετά το 1-0 ήταν τα λόγια  του Μαρίνου Ουζουνιδη στην συνέντευξη τύπου τονίζοντας  “Δεν θα έπρεπε να επηρεάσει τόσο πολύ το γκολ. Πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης. Παίζεις εκτός έδρας με μια μεγάλη ομάδα. Μπορεί να γίνει μέσα στο ματς να δεχθείς γκολ. Και όταν δεχθήκαμε το γκολ, δείξαμε σαν να το παρατάμε. Σταματήσαμε να παίζουμε. Και αυτή ήταν η εικόνα που μ’ ενόχλησε. Δεν έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά από τον Άγιαξ. Το δείξαμε στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί σ’ ολόκληρο το ματς. Ήταν ένα σκληρό μάθημα για εμάς.”

© ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την νίκη στο τέλος 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ και συνέχισε με το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα.

Ο Καμαρά με ασύλληπτο σουτ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό από το 18′, ο Τόνσο ισοφάρισε για τον Αστέρα στο 67′ και δευτερόλεπτα πριν οι Πειραιώτες μετρήσουν την πρώτη τους απώλεια στο πρωτάθλημα, ήρθε ο Νάτχο να δώσει τη λύση σκοράροντας για το τελικό 2-1 στο Φάληρο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν από το ξεκίνημα να έχουν κοντά τις γραμμές τους για να εμποδίσουν την αντίπαλη δημιουργία στη μεσαία γραμμή και τα κατάφερναν σε ικανοποιητικό βαθμό, παρότι στο 5ο λεπτό στάθηκαν τυχεροί, όταν το εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ του Φορτούνη έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Οσάκις είχαν την ευκαιρία, μάλιστα, οι Αρκάδες προσπαθούσαν να επιτεθούν, όπως στη φάση του 10ου λεπτού, με την μπάλα να σκάει στο σουτ του Τσιλιανίδη και τον Γιαννιώτα να διώχνει σε κόρνερ. Τελικά, τα σχέδια των παικτών του Παντελίδη χάλασε στο 18΄ ο Καμαρά, που άνοιξε το σκορ με ένα σουτ «φωτοβολίδα» από τα 35-40 μέτρα και έσπευσε να το πανηγυρίσει στην αγκαλιά του Γιάγια Τουρέ, ο οποίος βρισκόταν με πολιτικά στον πάγκο.

Στο σουτ του Αφρικανού μέσου η μπάλα χτύπησε στην εσωτερική πλευρά της οριζόντιας δοκού και εν συνεχεία μέσα από τη γραμμή, στο πρώτο γκολ του Καμαρά με τη φανέλα του Ολυμπιακού, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 49΄ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν καλή ευκαιρία για να διπλασιάσουν, όταν ο Χριστοδουλόπουλος σέντραρε για τον Γκερέρο, ο οποίος υπό πίεση δεν κατόρθωσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ο Ποντένσε έκανε ψαλιδάκι και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Οι παίκτες του Μαρτίνς δεν έβρισκαν το δεύτερο γκολ, κάπου προσπάθησαν να διαχειριστούν το παιχνίδι ενόψει Μπέτις και ο Αστέρας τους «τιμώρησε» στο 67΄ με τον Τόνσο, που είχε μπει λίγο νωρίτερα και σκόραρε με διπλή προσπάθεια, καθώς το πρώτο σουτ είχε αποκρουστεί από τον Γιαννιώτη.

Στο 86΄ μάλιστα παραλίγο να γίνει το 1-2, όταν ο Μιράντα έκανε κακό υπολογισμό, ο Τόνσο σούταρε και η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη. Τελικά η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων: ο Ποντένσε σέντραρε από αριστερά, ο Γκερέρο έκανε κεφαλιά πάσα για τον Νάτχο και εκείνος με δεξί σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (84΄ Νάτχο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (74΄ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (72΄ Χασάν), Γκερέρο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ορτέγκα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Καλτσάς (61΄ Τόνσο), Κώτσιρας (46΄ Φερνάντεζ), Μανιάς (79΄ Βαλιέντε)

Συνέχεια

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Τρία στα τρία η ΑΕΚ, 4-0 τον Πανιώνιο

στις

Από

© ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η ΑΕΚ κέρδισε με 4-0 τον Πανιώνιο, έκανε το τρία στα τρία χωρίς να δεχτεί γκολ και πάει με φόρα στο Άμστερνταμ για το παιχνίδι με τον Άγιαξ. Τα γκολ πέτυχαν οι Πόνσε (+45΄), Μπακασέτας (58΄) και Κλωναρίδης (84΄, 90+3΄).

Το εκτεταμένο rotation του Ουζουνίδη είχε ως αποτέλεσμα να αργήσουν οι παίκτες της ΑΕΚ να «βρεθούν» στον αγωνιστικό χώρο. Όταν όμως αυτό συνέβη, τότε πάνω στο χορτάρι ξεδιπλώθηκαν τα χαρίσματα μιας σπουδαίας ομάδας και -το κυριότερο- με πολλές εναλλακτικές επιλογές ως προς τα πρόσωπα.

Στο πρώτο ημίχρονο η καθολική υπεροχή της ΑΕΚ δεν συνοδεύτηκε από πολλές ευκαιρίες, ωστόσο το σκορ άνοιξε σε κομβικό σημείο. Στις καθυστερήσεις (45+1΄) από ασίστ του Μάνταλου, ο Πόνσε από κοντά διαμόρφωσε το 1-0 που έδωσε άλλον «αέρα» στους πρωταθλητές.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και ειδικά μέχρι το 60΄ η ΑΕΚ ήταν εκπληκτική. Με διαρκή κίνηση, αυτοματισμούς, αλληλοκάλυψη, ευκαιρίες και ακόμα ένα γκολ με έξοχη ατομικό προσπάθεια του Τάσου Μπακασέτα στο 58΄. Δευτερόλεπτα αργότερα οι «κυανέρυθροι» σε προσπάθεια του Σπιριντόνοβιτς έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία (άουτ) κι αφού δεν κατάφεραν στο σημείο εκείνο να ξαναμπούν στο ματς, η ΑΕΚ το έφερε στα μέτρα της.

Ετσι, ο Ουζουνίδης άδραξε την ευκαιρία να κρατήσει ακόμα πιο «φρέσκους» τους παίκτες του ενόψει Αγιαξ (19/9). Έδωσε 25 λεπτά στον Γιάννη Γιαννιώτα, ο οποίος ήταν θετικός στο ντεμπούτο του, άφησε για όλο το ματς στο γήπεδο τον Τσιγκρίνσκι για να βρει ρυθμό, ενώ είχε προφυλάξει (εκτός αποστολής) τους Γαλανόπουλο, Γκάλο, Οικονόμου. Η νίκη ήλθε εύκολα, με τον Μάνταλο να «σημαδεύει» το δοκάρι στο 74΄ και τον Βίκτωρα Κλωναρίδη να βάζει «το κερασάκι στην τούρτα» με δύο γκολ. Το πρώτο εξαιρετικό σε έμπνευση και εκτέλεση στο 84΄ και το δεύτερο στην εκπνοή (90+3΄) από ασίστ του Λιβάγια, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Άλεφ, Σιμόες (77΄ Τσόσιτς), Μπακασέτας, Μάνταλος (81΄ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Πόνσε (68΄ Γιαννιώτας)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά (46΄ Πίρις), Κόρμπος, Οικονομίδης (53΄ Ντουρμισάι), Καμαρά (63΄ Τσιλούλης), Σπιριντόνοβιτς

Συνέχεια

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη με ανατροπή ο ΠΑΟΚ στην Κρήτη

στις

Από

© ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με ανατροπή 3-1 τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ στην Κρήτη.

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές της Super League πέτυχε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Λουτσέσκου μπορεί να ξεκίνησε «νωθρά» το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια «πάτησε το γκάζι» και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον ΟΦΗ. «Παρθενική» εμφάνιση με τον «Δικέφαλο» στο στήθος πραγματοποίησε ο Νίκος Καρέλης, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς.

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια αμφισβητούμενη φάση, όταν στο 3ο λεπτό ο Ζαμπά βρέθηκε στο έδαφος με τον Στρέζο να έχει επαφή μαζί του αλλά τον διαιτητή Διαμαντόπουλο να δείχνει «παίζετε», παρά τις διαμαρτυρίες των Μακεδόνων. Στο 21΄ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Παπαστεριανό, ο οποίος με ατομική προσπάθεια απέφυγε τους Κάνιας, Κρέσπο και νίκησε τον Πασχαλάκη.

Στο 37΄ ο Ελ Καντουρί βρήκε τον Μπίσεσβαρ, που πέρασε τον Κομεσίδη και πλάσαρε για το 1-1, με τον «Δικέφαλο» να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ: στο τέταρτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων και σε εκτέλεση κόρνερ του Μπίσεσβαρ ο Μάτος πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Στρέζου.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί και έφτασαν στο τρίτο γκολ στο 53ο λεπτό με τον Ζαμπά, όταν ο Ελ Καντουρί σέντραρε από δεξιά, ο μετέπειτα σκόρερ συνεργάστηκε με τον Μπίσεσβαρ και με δυνατό έγραψε το 1-3, «κλειδώνοντας» τη νίκη του ΠΑΟΚ, που ήταν η δεύτερη συνεχής εκτός έδρας, ύστερα από εκείνη στη Νέα Σμύρνη.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κυριακίδης, Νάστος, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Σάσι (54΄ Πλατέλλας), Νέιρα (65΄ Κουτσιανικούλης), Ντίνας (54΄ Αραβίδης), Bουό.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (62΄ Βέρνμπλουμ), Μαουρίσιο, Ζαμπά (69΄ Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (80΄ Σάκχοφ), Καρέλης

Συνέχεια

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μόνη πρώτη η Μπάγερν

στις

Από

© ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η Μπάγερν βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως επιβλήθηκε με ανατροπή της Λεβερκούζεν με 3-1 για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Βέντελ στο 5ο λεπτό, αλλά η Μπάγερν με γκολ των  Τολισό (10’), Ρόμπεν (19’) και Χάμες Ροντρίγκες (19’) αύξησε σε 9 τους βαθμούς της και βρίσκεται μόνη στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα, μετά το 2-2 που έφεραν Βόλφσμπουργκ και Χέρτα στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Οι Βαυβαροί, όμως έμειναν ανήσυχοι μετά τη λήξη του ματς καθώς είδαν όμως τους Τολισό και Ραφίνια να τραυματίζονται και να αποχωρούν.

Tα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Ντόρτμουντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης     3-1

(36΄ Ντιαλό, 72΄ Βολφ, 88΄ Αλκάθερ – 68΄ Χάλερ)

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν          3-1

(10’ Τολισό, 19’ Ρόμπεν, 89’ Χάμες Ροντρίγκες – 5’ πεν. Βέντελ)

Λειψία-Ανόβερο                       3-2

(9’ Πόουλσεν, 40’& 63’ Βέρνερ – 13’ Φίλκρουγκ, 65’ Άλμπορνοζ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χοφενχάιμ       2-1

(45’ Μοράλες, 88’ πεν. Λουκεμπάκιο – 86’ Νέλσον)

Βόλφσμπουργκ-Χέρτα Βερολίνου         2-2

(87’ πεν. Μάλι, 90’ Μεχμέντι – 61’ Ντιλρόσουν, 90’ Ντούντα)

Μάιντς-Άουγκσμπουργκ                 2-1

(87’ Ούτζα, 90’ Μαξίμ – 82΄ Γι Ντον Ουόν)

Συνέχεια

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Στην κορυφή η Ντόρτμουντ

στις

Από

© ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η Ντόρτμουντ υπέταξε την κυπελλούχο Άιντραχτ Φρανκφούρτης και προσπέρασε την Μπάγερν και τις υπόλοιπες ομάδες κορυφής στην Bundesliga, με έναν αγώνα περισσότερο.

Για την 3η αγωνιστική, η Ντόρτμουντ, νίκησε με 3-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο «Signal Iduna Park».

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο 1-0 με το γκολ του Αμπντού Ντιαλό στο 36ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σεμπάστιαν Χάλερ στο 68΄ αλλά δεν χάρηκαν παρά μόνο για τέσσερα λεπτά, αφού στο 72΄ ο Μάριους Βολφ ξανάδωσε προβάδισμα στην Ντόρτμουντ.

Η Άιντραχτ έδωσε χώρους στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει κι έτσι ο Πάκο Αλκάθερ βρήκε την ευκαιρία να διαμορφώσει το τελικό σκορ, στο 88ο λεπτό.